Monday, November 30, 2009

Romaanivõistlusel rekordiline arv töid


Romaanivõistluse tähtaeg oli 1. detsembril, kokku laekus 61 võistlustööd!

Need 61 käsikirja teevad käesolevast konkursist vähemalt viimase kümne aasta suurima kirjandusvõistluse. Kui siia lisada ka 34 noorteromaani, on laekunud 95 käsikirja! See number on suurim, mis eesti romaanivõistlustel eales olnud.

Näiteid, palju on töid olnud varasematel romaanikonkurssidel:

2008. aasta Romaaniühingu romaanivõistlusel 41 tööd
2007. aasta Tänapäeva romaanivõistlusel 44 tööd
2006. aasta Romaaniühingu romaanivõistlusel 51 tööd
2004. aasta Romaaniühingu romaanivõistlus 52 tööd
2002. aasta Romaaniühingu romaanivõistlus 39 tööd
2000. aasta Romaaniühingu romaanivõistlus 65 tööd
1998. aasta Romaaniühingu romaanivõistlus 39 tööd
1996. aasta Romaaniühingu romaanivõistlus 57 tööd
1994. aasta Romaaniühingu romaanivõistlus 57 tööd
1990. aasta Romaaniühingu romaanivõistlus 55 tööd

Erinevatel aegadel korraldatud romaanivõistluste ajaloost leiab põhjalikku infot Lutsu raamatukogu koduleheküljel: link

Thursday, November 26, 2009

Urmas Kibuspuu raamatu kordustrükk tulekul

Mitmetes poodides on otsa saanud ka Urmas Kibuspuu elulugu. Kordustrükk on töös ja ilmub detsembris.

Wednesday, November 25, 2009

Eesti ajaloo kordustrükk tulekul

Mitmetes poodides on "Eesti ajaloo" I trükk otsa saanud, kuid uus trükk peaks poodidesse jõudma juba täna-homme. Küsige julgelt :)

Monday, November 23, 2009

Ilmus Urmas Kibuspuu elulugu



Nädalavahetusel jõudis müügile Rait Avestiku kirjutatud elulooraamat Urmas Kibuspuust.
Raamat varalahkunud näitlejast Urmas Kibuspuust (1953–1985) portreteerib läbi 9 teatri- ja telehooaja säravalt andekat karakter- ja komöödianäitlejat, keda on nimetatud ka sajandi eredaimaks täheks Eesti teatris. Lühikese, kuid värvilise ja värvika eluteega näitlejat, keda inimesed mäletavad vast kõige paremini Jaan Tatikana "Kuulsuse narride" televersioonis (aga teatris kindlasti ka rollid "Savoy ballis", "Popis ja Huhuus", "Tabamata imes", "Roosiaias" jpt etendustes), meenutavad raamatus nii tema kolleegid kui sõbrad ja perekond. Teatriloolasest autor annab ka põhjaliku ülevaate Urmas Kibuspuu rollidest, mis teevad raamatu väärtuslikuks ka teatriajaloo seisukohast. Tegu ei ole järjekordse pildiraamatuga, kus on 100 pildi kõrval ka 10 lehekülje jagu teksti, vaid põhjalikuma eluloo- ja mälestusteraamatuga, kus 320 leheküljel üritatakse kokku võtta terve elu- ja loometee. Samas on raamatus ka rohkelt haruldast pildimaterjali nii isiklikest kogudest kui teatri, muuseumite ja televisiooni arhiividest.

328-leheküljeline raamat on kõvas köites ja ümbrispaberiga, arvatav hind poes on ca 225 krooni.

Sunday, November 22, 2009

Näljamängude treiler



Siin ka "Näljamängude" treiler (et mitte öelda reklaam).

LOE KA KATKENDEID:

ESIMENE
TEINE

Fantasy-bestseller "Näljamängud" jõudis müügile

Nädalavahetusel jõudis müügile eestikeelne tõlge Suzanne Collinsi menuraamatust "Näljamängud".
Praeguseks on raamatu õigused müüdud 40 keelde (paljudes keeltes alles ilmumas), autor kirjutab 3. osa ning valmistutakse filmiversiooni tegemiseks.
Raamatu sisust täpsemalt siin.

"Näljamängud" on kõige müüdum uus fantasy-bestseller, mida seni veel eesti keeles polnud ilmunud. Praegu, mil kirjastused ja ka suur osa fantasykirjanikest üritavad lõigata "Videviku"-sarja edu pealt ja avaldavad erinevaid vampiiriromaane, on Suzanne Collins nautimas ülisuurt menu sarjaga, mis toimub lähitulevikus, kui praegusel kujul riike enam pole ja peamiseks meelelahutuseks on telesaade, kus teismelised peavad üksteise vastu võitlema. Raamatute peategelane on 16-aastane tüdruk Katniss Everdeen, kes läheb kõmulisse telesaatesse oma õe asemel.

"Näljamängude" sarja I raamat on olnud New York Timesi noorte- ja fantasybestsellerite edetabeli esiotsas juba 62 nädalat, II osa juba kolm kuud! (seejuures II osa esimesel kohal ja I osa teisel kohal). Lätis ilmus raamat mõne nädala eest ja müüs esimesel päeval 1100 eksemplari, lüües "Videviku"-sarja püstitatud rekordi. Soomes on raamatust ilmunud juba kolmas trükk.

Kuigi edu on juba praeguseks väga suur, oodatakse "tõelist plahvatust" pärast filmitreilerite ilmumist järgmisel aastal.

Tuesday, November 17, 2009

Lastejutuvõistluse tulemused selgumas

Lastejutuvõistluse "Minu esimene raamat" konkursitööd on žüriil suuremas osas loetud. Ilmselt valitakse järgmisel nädalal viimased 5-7 tööd, mille seast hakatakse valima võidutööd.
Tulemused selguvad ilmselt detsembris.

Tuesday, November 3, 2009

Mõned eksiarvamused raamatutest värskes OP-is

Täna mainiti kahes erinevas lõigus OP-is, et "inimesed laenavad raamatukogust kõige rohkem eneseabikirjandust" (Ü. Saaremäe) ning "inimesed ostavad ja loevad kõige rohkem eneseabiraamatuid" (K. Kesküla).
Millest selline jutt? See on lihtsalt stereotüüp, mis ei vasta tõele.Kui üksikud erandid välja jätta, siis eneseabikirjandus on pigem langev trend.

Monday, November 2, 2009

Novembri tähed: Urmas Kibuspuu, Zetterberg, Näljamängud ja teised


Kuigi see on enesekiitus, siis novembris ilmuvate raamatute nimekiri on erakordselt põnev ja üle mitme aasta on meil jõuluks ilmumas väga tugev nimekiri.

Esiteks siis Seppo Zetterbergi "Eesti ajalugu", mis ilmub poodidesse ilmselt 4. novembrist. 672-leheküljeline suures formaadis raamat on tõepoolest kõige kaasaegsem (allikate poolest) Eesti ajalugu. Võiks veel lisada, et see raamat peaks kuuluma "iga eestlase raamaturiiulisse", aga see kõlab üsna kulunult, nii et jäägu :)
Kuu keskel ilmub Rait Avestiku koostatud raamat "Urmas Kibuspuu 31 aastat". See on segu eluloost ja mälestusteraamatust, põhjalikult käsitletakse tema erinevaid teatri- ja telerolle, mida hoolimata lühikeseks jäänud elust kogunes üllatavalt palju. Tegu pole järjekordse kuulsuse pildiraamatuga, vaid ikkagi tekstiraamatuga (kuigi raamatus on ka ligi 100 fotot). Leiab kindlasti palju tähelepanu.
Suzanne Collinsi oodatud fantasysarja I osa "Näljamängud" ilmub samuti novembri keskel, sellest hiljem täpsemalt.
Eile ilmus 576-leheküljeline elulugu kuulsast norra kunstnikust Edvard Munchist, mille on kirjutanud tunnustatud norra kirjanik Atle Naess. Kuigi siin blogis hindadest tavaliselt ei räägita, siis olgu öeldud et see paks raamat, mis sisaldab rohkelt pilte ja ka värvipoognaid maksab poes kõigest ca 259.- kr.
Täna ilmus müügile uus mälumänguraamat "Kes tahab saada miljonäriks?". Raamatus on 1000 küsimust, mis ei pärine telesaatest, vaid on spetsiaalselt selle raamatu jaoks koostanud mälumängur Tiit Naarits. Raamat on vormistatud mänguna, kus lugeja saab proovida küsimusehaaval, kui kaugele oleks ta jõudnud samanimelises telemängus. Samuti võib seda mängida mitmekesi.
Kuu teises pooles ilmub raamat "Eestlane - sõdur", mis räägib eestlastest erinevates sõdades. St tegemist ei ole järjekordse pildiraamatuga II maailmasõjast, vaid siin on kokku pandud materjal kõigi erinevate sõdade/ armeede kohta, kus ka eestlased olid. Teksti on koostanud ajaloolane Merike Jürjo, illustreeritud ca 250 unikaalse fotoga.
Jõulukingitustele -ja pidudele mõeldes ilmub novembri algul "Jõulusalmik", mis koondab populaarseid jõulusalme -ja laule. Analoogidest eristub vast selle poolest, et peaks olema kõige mahukam (üle 250 salmi ja laulu).
Novembris ilmub kaks põnevat lasteraamatut. Täna peaks ilmuma Tiia Selli kassilugu "Kass Kriibik", mis on illustreeritud Kadi Kurema piltidega. Novembri teises pooles ilmub aga Aino Perviku lasteraamat "Ühes väikses veidras linnas", mille pildid on joonistanud Jüri Mildeberg. Veidras linnas elavad veidrad tüübid nagu härra LugemisHull, preili Rõõmurikkuja, preili JuurdeVõtlik, härrad EtteVaatlik ja TahaVaatlik, härra PuuPea ja teised tegelased, kes on sama veidrad nagu me ise. Tulemus on äärmiselt tore.
Ilukirjandusest on ka ilmumas E. M. Remarque´i romaan "Elusäde". Eesti noorteromaanidest ilmub Reeli Reinausi "Mõistatus lossivaremetes", mis räägib sellest, kuidas lapsed puutuvad kokku libaarheoloogidega.