Wednesday, March 17, 2010

Märtsi raamatuid: Krimmist Piafini ja aabitsast arhitektuurini


Märtsi alguses ilmus Ian McEwani "Chesili rannal", millest sai teine Punane raamat sarja uues kujunduses (esimene oli veebruaris George Orwelli "Loomade farm. 1984" kordustrükk, mis hästi vastu võeti). Nagu näha, kasutab uus sarjakujundus nüüd kaanel ka pilte ja on pisut moodsam (kujundas Jüri Jegorov). Varasem nö prantsaslik kujundus (lakooniline, ainult tüpograafiakeskmine) väsis pika peale ära, lugejad ei saanud sageli aru, et samalt autorilt on ilmunud uus raamat. Järgmisena ilmub samas sarjas aprillis Truman Capote´i "Suvine merereis" (Summer Crossing), mille tõlkis Kersti Unt. "Chesili rannal" aga räägib ühe kammitsetud inglise abielupaari mesinädalatest 1962. aastal, üks õhtu ja öö muudab nende elu põhjalikult.
Kuu teisel poolel on oodata Heiki Pärdi koostatud raamatut "Eesti taluhäärberid 3", mis lõpetab taluhäärberite-teemalise triloogia. Kolmandas osas on 277 põnevat taluarhitektuuri näidet üle Eesti.
Elulugudest on ilmumas Edith Piafi autobiograafia "Õnnepeole", mis ilmus esmakordselt 1958. aastal, viis aastat enne lauljanna surma. Piaf jutustab tundeküllaselt ja humoorikalt oma trööstitust lapsepõlvest, lauljaks kujunemisest, enda ajastu tuntud kunsti- ja kultuuritegelastest ning elust, mis kaasneb kuulsusega. Lisaks räägib Piaf, milles seisnes tema peadpööritava edu saladus: õnnes ja juhuses, meeletus töös ja tahtejõus, eelkõige aga iseendaks jäämises.


Mõnevõrra teistsuguste mälestuste vallast on Tiina Rekandi raamat "Krimmi päevik: õpetajapreili seiklused stepikülas". Tiina Rekand elab alates 2008. aasta sügisest Krimmi eestlaste keskuseks olevas Krasnodarka külas, kus kogub materjali sealse eestlaskonna kohta, ja töötab Aleksandrovka keskkoolis, õpetades kohalikele eesti keelt ja kultuuri. „Krimmi päevik” on tema humoorikas sissevaade Ukraina külaromantikasse ja Krimmi elanike, eelkõige seal elavate eesti juurtega inimeste eluolusse ja identiteeti. Kõrvuti kohalikuga kajastuvad raamatus ka autori enda tunded – raske algus võõrastes ja kasinates oludes, kodunemine ja teistkordne naasmine keskkonda, mis oli algul vastumeelne ja tundmatu. Võrreldes paljude praegu ilmuvate reisikirjade ja meenutustega on tegemist märksa isiklikuma ja sageli ka sooja huumoriga vürtsitatud tekstiga.
Selle raamatuga seoses puhkes kirjastuses peaaegu kodusõda, välkusid sarkastilised repliigid ja noad, mindi mädamunade, sõnniku, Sulo plaatide ja kapsa järele. Nimelt ei jõudnud me kuidagi kokkuleppele kaanepildi osas: kas haned või sapakas? Kõik saatsid kirju oma tuttavatele ja küsisid nende arvamust, hääled läksid ikka lahku. Lõpuks tegime esmakordselt sellise otsuse, et pool tiraaži trükitakse ühe kaanepildiga ja pool teisega. Inimesed, teid on hoitatud - see on sama raamat, mitte kaks erinevat!! Eks siis näeme, kumb paremini vastu võetakse :) Ja siin ülal mõlemad kaaned: sapaka ja hanedega - kumb rohkem meeldib? :)
Lasteraamatutest on ilmumas omapärane teos, Kerli Altmarti tekstide ja Kirke Kangro piltidega "Täpitähe aabits". See seletab lastele just täpitähtede erinevusi ja iga lugu keskendub ühele tähele. Siin on üks näide:

PÕRSAS PÕRKE OLI IKKA PARAS PÕRSAS KÜLL. PÕÕNUTAS AGA MÕNUSALT PÕÕSA ALL, ENDAL KÕHT PORINE JA PÕSED SÕIRASED. KES VÕIB ENAM ÖELDA, MILLINE OLI PÕRKE ÕIGE PALE – KÕIK OLI PÕRSAL KÕNTSANE. SÕI JA JÕI SAMAST MOLLIST, KUS VÕTTIS KA ÕHTUSEID VANNE. ÕHK PÕRKE ÜMBER OLI VÕIKALT HAISUNE JA PAKS NING KÕIK VÕÕRAD JA SÕBRAD SÕITSID PÕRKE PÕRSAPESAST ÕIGE SUURELT MÖÖDA. ALGUL OLI PÕRSAL PÄRIS MÕNUS PÕLI. VIRGAD PIDADA SÜGAMA, LAISAD PESEMA. MÕNULES SIIN-SEAL JA KRÕHVITSES SÕRAGA KÕHTU. AGA PEAGI MÕTLES PÕRSAS, ET AITAB HÕLBUELU-MUSTUSEST. ÕHK OLI JUBA HÕRE JA LEHKAS VÕIMATULT.

LÕPUKS TÕI PÕRKE JÕEST ÕIGE MITME VÕTU JAGU PUHAST VETT, HÕÕRUS SEEBIGA KÕHU JA PÕSED SISSE, PESI SÕRAD JA SABA NING – OH RÕÕMU! – KÕNTSASE PÕHULÕUA ASEMELE TEKKIS KENA RÕÕSA JA LÕHNAV PÕRSAPREILI. EI NÜÜD OLNUD PÕHJUST KA VÕÕRASTEL TUTVUST PÕLATA, SEST TEGELIKULT OLI PÕRKE ÕIGE RÕÕMSAMEELNE SÕBER.

PUHTUSEST PEAB IKKA LUGU PIDAMA.


Eesti ilukirjandusest on ilmumas Milvi Lembe uus romaan "Käed eemale Õnnest".
"1000 kõige naljakamat lugu lastest" on kogumik laste huvitavaid ütlusi.
Pisikeste huumoriraamatute sarjas on ilmunud ka "Väike simulandi käsiraamat", mis õpetab uusi nippe ja ettekäändeid töölt puudumiseks.
Eneseabiraamatutest on ilmunud Gael Lindenfieldi "Enesehinnag", mis tegeleb kõige levinuma häirega üldse ehk madala enesehinnangu probleemiga. Debora Yosti "Täielik loodusravi käsiraamat" pakub erinevaid alternatiivmeditsiini meetode ning kuu lõpus ilmub lugemist neile, kes fännavad TV3 pealt jooksvat sarja "Kirgede torm": sarja avaraamatu nimi on "Mõrkjasmagusad suudlused".

No comments:

Post a Comment